
Peter Weissy, a Comex Space szakembere (középen) egy technikussal beszélget a SHEE-struktúránál egy tesztelés során (Fotó: Reuters/Jean-Paul Pelissier)
Legyezőszerűen bővíthető mobilházat alkottak űrbéli használatra európai szakemberek. A lakó- és munkaállomásként egyaránt használható fejlesztést először áprilisban tesztelik egy szimulált Mars-misszió során Spanyolországban.
A hattonnás SHEE-t (Self-deployable Habitat for Extreme Environment) osztrák, francia, belga, észt és cseh szakértők fejlesztették ki egy Európai Unió által támogatott projekt keretében. Ez az első európai űrszimulációs munkaállomás − adta hírül a hirado.hu.
A legnagyobb kihívás a tervezők számára az volt, hogy a lehető legkisebb térben legyenek képesek biztosítani a lehető legtöbb funkciót. Az alapvetően két helyiségből álló, de továbbiakkal bővíthető kapszulát úgy alkották meg, hogy „összehajtogatva” elférjen a jövőbeli űrmissziókhoz tervezett nehézrakétában.
Az ötven köbméteres SHEE, amely két embernek biztosít helyet, egyelőre szimulált űrmissziók bázisául szolgál a tervek szerint. Úgy alakították ki, hogy több modul összeillesztésével nagyobbítható a szerkezet, amely így kutatásra is alkalmas lehet. „A kutatási kapacitás növelése érdekében a SHEE jól felszerelt, állandó kutatási lehetőséget biztosít anélkül, hogy nagy ökológiai lábnyomot hagyna maga után” − fogalmaztak a fejlesztők.
Idegen égitesten a szélsőséges körülmények, a kockázati tényezők és az építkezés költségei miatt a lakóegységnek a lehető legkönnyebben kell felépülnie. A SHEE legtöbb berendezési eleme összehajtogatható és átalakítható. Helyet kap benne a be- és a kimeneti egység mellett egy munkaállomás, egy privát terület, egy konyha és higiéniai egység is mellékhelyiséggel. Belseje egyénileg berendezhető, ezáltal az adott kutatási igényeknek megfelelően alakítható.