Jégbe esett ember megmentését gyakorolták Győrben a katasztrófavédelem, a speciális mentők és az országos mentőszolgálat munkatársai. Kiderült, mit kell tennünk, ha beszakadunk, ám a legegyszerűbb, ha nem megyünk a jégre.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szervezte azt a jégről mentési gyakorlatot az újvárosi tavaknál, ahol egy jégen korcsolyázó ember alatt beszakadt a jég. A valóságban persze búvár volt, a speciális mentők vezetője. Három módszerrel mentették: először tűzoltók hason csúszva, létrával és kötélbiztosítással siettek a segítségére.
A speciális mentők egy drónt is bevetettek, amely a kötelet juttatta el a lék szélébe kapaszkodott bajbajutotthoz, így kézi erővel a partra tudták vontatni. Végül az önmentés technikáját is bemutatta búvár. A helyszínen elhangzottak a legfontosabb tanácsok is, amelyeket érdemes betartani.
Fontos, hogy a jégre lépés előtt vizsgáljuk meg annak minőségét. A legbiztonságosabb a jól átlátszó, homogén állapotú jég, amely sűrű hótakaró alatt vékonyabb, mint a hómentes helyeken. Legalább 10-12 cm-es jégtakaró szükséges a biztonságos korcsolyázáshoz. A jég a tavakon, nyílt vizeken sohasem egyforma vastag, ezért ne akarjunk rajtuk átkelni!
Lényeges a ruházat helyes megválasztása is: legyen testhez simuló, réteges, orkán, termo vagy pamut. Ezek lassan engedik át a vizet, így nem nagy súllyal húznak le, és lassabban hűl ki a testünk. A jégen nyugodtan és egyenletesen lépkedjünk, ha elesünk, könnyebben beszakad a jég.
Ha megtörtént a baj, próbáljunk meg nyugodtak maradni! Karjainkat nyújtsuk oldalra és dőljünk egy kicsit előre, hogy minél nagyobb felületen érintkezzünk a jég felszínével. Lehetőleg a fejünk és kezeink ne kerüljenek a jég alá. Ha sikerült a lékből kijutnunk, hason csúszva közelítsük meg a partot.
Találkozhatunk jégbe szakadt emberrel, ám mentés közben is fontos, hogy magunkat ne sodorjuk veszélybe. A lék szélére sohase menjünk! Nyújtsunk oda egy létrát, deszkát, faágat, egy pulóver egyik felét és úgy próbáljuk kihúzni. Ha sikerül a mentés, vegyük le a vizes ruhadarabokat, és adjunk rá szárazat, takarjuk be. Kísérjük meleg helyre, adjunk neki meleg italt és csak fokozatosan melegítsük vissza a szervezetet. Baj esetén azonnal hívjuk a 105-ös vagy 112-es segélyhívó számot, hogy a segítség a leghamarabb megérkezzen.
Ám ami mindennél fontosabb, hogy kizárólag megfelelő jégvastagság esetén és csak az erre kijelölt helyen merészkedjünk a jégre. Máshol szigorúan tilos!