A Századvég Gazdaságkutató Zrt. tizenhárom részes konferenciasorozatának nyolcadik állomásán a neves szakemberek a jövő energetikájával foglalkoztak. Süli János, a Paks II. megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter bejelentette, hogy 2020-ban indulhat az atomerőmű építése.
A konferencia nyitóbeszédét a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója, Márton Péter tartotta. Szerinte nagyon fontos, hogy az energiapiac szereplői úgy tudják kielégíteni a fogyasztóik érdekeit, hogy közben az erőforrásokat ne merítsék ki.
A konferencián Kádár Andrea, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős helyettes államtitkára is felszólalt.
– A magyar kormány energiapolitikáját öt fontos eszköz határozza meg. A hatékonyság, takarékosság fenntartása, a megújuló erőforrások növelése, az atomenergia felhasználása, a regionális együttműködések, illetve az állami szerepvállalás erősítése a kormányzatban – fogalmazott.
A megújuló energia felhasználásának részarányában 2020-ra az európai uniós irányelv 13 százalékot írt elő, amit Magyarország önkéntes vállalással 14,65 százalékra emelt, és ezt lényegében már most sikerült elérni.
Kiemelte, az Európai Unióban Magyarországon a harmadik legalacsonyabb az áram ára, és negyedik legalacsonyabb a földgázé. A magyar kormány intézkedéséinek köszönhetően, pedig a családok éves szinten átlagosan 170 ezer forintot takarítanak meg. 2016-ig a földgáz, a villamos energia és a távhő esetében 818 milliárd forint volt a megtakarítás.
A Paks II. projektről Süli János, az atomerőmű két új blokkjának megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter beszélt.
– A paksi blokkok megépítésével nem foglalkozni, igen nagy felelőtlenség. Az atomerőmű nem a megújuló energiák ellen jön létre, hiszen a tiszta környezet nekünk is nagyon fontos, de azt látni kell, hogy alaperőmű nélkül a megújuló energiák sem érnek semmit – mondta Süli.
Kiemelte: a tervek szerint 2020-ban indulhat a két új atomerőművi blokk építése, amelyek közül az elsőt 2026-ban, a másikat 2027-ben szeretnék átadni.
Süli szerint a beruházás megvalósításához 60-70 felvonulási épületre van szükség, egyebek mellett összeszerelő műhelyekre, betonkeverő üzemekre, speciális festőüzemekre, irodaépületekre.
A beruházás megvalósításakor a helyszínben több mint 8000 szakember, főként szerelő, illetve 1000 műszaki irányító dolgozik majd, a területen gazdasági térségfejlesztési programot is szeretnének beindítani.
További cikkek:
- Paksi bővítés: Nyilvános lesz a beruházás
- Az év végéig döntés születhet a negyedik paksi blokk üzemidő-hosszabbításáról
- Hatalmas lehetőség a paksi erőmű bővítése
- Már januárban indulhat az építkezés
- Csalók! Visszaéltek a paksi atomerőmű nevével
- A Paks II. projekttársaság új vezetéssel vág neki a megvalósításnak
- A magyar gazdaságtörténet legjelentősebb fejlesztési programja a paksi bővítés
- Paksi bővítés: A tárca nélküli miniszter bízik a befejezés határidejének tartásában
- Magyarország villamos energia ellátásának egyik alappillére a paksi atomerőmű
- Megkapta a másodfokú környezetvédelmi engedélyt a Paks II
- Az uniós után a hazai zöld jelzés is megvan, épülhetnek az új paksi blokkok
- Paksi bővítés: Megkapta a Paks II. projekt a telephelyengedélyt
- NGM: az energiahatékonysági fejlesztések a versenyképességet növelik
- Brüsszel jóváhagyta Paks II-t!
- Orbán: Az ország működtetéséhez szükséges munkát nekünk kell elvégezni