A Makovecz Központ és Archívum működtetését a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet látja el.
Az MMA-MMKI üzemelteti az épületet, a Makovecz Központ és Archívumot a Makovecz Imre Alapítvány működteti.
Az eredetileg családi háznak készült épületben Makovecz Imre használati tárgyai, lakóhelyének legjellemzőbb berendezési tárgyai is megtalálhatók.
A kiállított tárgyak gyakorlatilag kizárólag az irodai berendezésekből állnak.
A Makovecz Imre Alapítvány közreműködésével készülhetett el Makovecz Imre egykori dolgozószobájának rekonstrukciója – berendezve azt több eredeti személyes tárggyal.
– Itt az építőművész íróasztala, könyvei, fogasra akasztott kabátja abban az állapotban tekinthető meg, ahogy a Kecske utcai irodájában hagyta, a rekonstrukciót a közvetlenül a halála után készült teljes körű fotódokumentáció alapján készítették el. Az emlékház előterében olyan találkozóhelyet alakítottunk ki, ahol Makovecz Imre tisztelői, valamint a munkássága iránt érdeklődő közönség különböző művészeti programok által bepillantást nyerhet Makovecz Imre alkotóművészetébe. A központ földszinti tereinek egyike könyvtárnak ad otthont – tájékoztatott Szilágyi Szabolcs vándorépítész, a Makovecz Imre Alapítvány munkatársa.
A földszinten kiállító tér található, a rekonstrukciós iroda, illetve a nappali, ahol megtekinthetőek Makovecz Imre munkásságával, életével kapcsolatos könyvek, kiadványok. Könyvtár nincsen.
A Makovecz Központ és Archívum célja az emlékállításon túl egyrészt az építészeti munkásság (tervrajzok, vázlatok, írások stb.) kutathatóvá tétele, másrészt ennek a szellemi hagyatéknak a továbbvitele. A ház a látogatók számára hétfőn, szerdán és pénteken 14 és 17 óra között van nyitva. Tavasztól szakmai konferenciákkal, majd kulturális-közösségi programokkal is várják a nagyközönséget.”
- A Városkúti úti ház kerítése (Fotó: Sáfár Tibor)
- Makovecz Imre cigarettás dobozokra rajzolt vázlatai (Fotó: Sáfár Tibor)
- A fiókok terveket és vázlatokat rejtenek (Fotó: Sáfár Tibor)
- Makovecz Imre írasztala (Fotó: Sáfár Tibor)
- A mester utolsó rajza is látható (Fotó: Sáfár Tibor)
- Makovecz könyvtárát is megnézhetjük (Fotó: Sáfár Tibor)
- Az eredetileg hálószobának szánt helységben őrzik a terveket (Fotó: Sáfár Tibor)
- Búboskemence is készült a nappaliba (Fotó: Sáfár Tibor)
- A belső terek is a közösségi összejöveteleket szolgálják (Fotó: Sáfár Tibor)
- Kívülről az emberközpontú ház (Fotó: Sáfár Tibor)
Makovecz Imre a házairól
„Az én építészetem humanizált építészet, emberközpontú. Mindig az arc berendezésére, fiziognómiájára figyelek, mert nemcsak a kifejeződés helyét, hanem a formáját is megtalálom benne. Az én számomra attól olyan érdekes a világ, hogy azt látom meg benne, amiből az Úristen kivonult. Az emberi arc imaginárius földrajz. Ezért hasonlítanak az épületeim az ember arcára, fejére, a háztető meg az agykoponyára. A házaimat látó házaknak neveztem el. Szemük van, szemöldökük, orrféléjük is; mindezzel a belső lényeget szeretném kifejezni, azt, hogy az épület lény…”